Centrul de Cultura Arcus


Bine ati venit pe site-ul Centrului de Culturã Arcus

       Centrul de Culturã Arcus îsi propune crearea unei dimensiuni culturale proprii, dar si asigurarea unui nivel de reprezentativitate nationalã, chiar internationalã, ca centru multicultural de creatie si interpretare artisticã.

 

Actualitãti

22 decembrie 2010, ora 19:00 În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
Recital oferit de soprana Ioana Margarit, solistă a Operei din Braşov
22 decembrie 2010, ora 18:00 În cadrul manifestărilor expoziţionale „Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de artă anvangardistă oferită de Albert Levente şi Péter Alpár

21 decembrie 2010, ora 17:00-În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional
Concert susţinut de cursanţii Şcolii de Iarnă a Centrului de Cultură Arcuş oferit persoanelor cu dizabilităţi, din cadrul „Casei Iris” din Sfântu Gheorghe
Interpreţi:
Dan Nanoveanu- vioară
Ana Limban- vioară
Irina Movileanu- vioară
Ana Popescu Deutsch- vioară
Sânziana Mircea- pian
Coordonator: Ecaterina Stan

20 decembrie 2010, ora 17:00-În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional
Concert oferit de cursanţii Şcolii de Iarnă
Dan Nanoveanu- vioară
Ana Limban- vioară
Irina Movileanu- vioară
Ana Popescu Deutsch- vioară
Sânziana Mircea- pian
Coordonator: Ecaterina Stan

19 decembrie 2010, ora 18:00-În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale
Recital extraordinar oferit de tenorul Szilagy Zsolt
10 decembrie 2010, ora 18:00-În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale
Eveniment muzical de talie internaţională susţinut de pianistul nevăzător- ERDI TAMÁS din Ungaria, momente ce ne vor fura din periplul realităţii, în lumea imbietoare a acordurilor.
ERDI TAMÁS a absolvit Conservatorul de Muzică din Toronto fiind susţinut de profesorul său de pian Leon Fleisher.
04 decembrie 2010, ora 18:00 În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
Concert cameral oferit de pianista Cristina Buga
1 decembrie 2010, ora 18:00- Cu ocazia Zilei Naţionale va fi oferit melomanilor din judeţul Covasna un eveniment de excepţie susţinut de personalităţi de vârf a artei contemporane
Concert dedicat Zilei Naţionale a României- ediţia a VI-a
Partener Radio România Muzical
30 noiembrie 2010, ora 18:00- În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
Concert cameral oferit de pianista Cristina Buga
27 noiembrie 2010, ora 17:00- În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice
Concert oferit de elevii Liceului de Artă Plugor Sándor din Sfântu Gheorghe
Illyés Cecilia Piroska (chitară)- elevă în clasa a X-a
László Berta Bianca (pian)- elevă în clasa a VII-a
Sinka Melinda (pian)- elevă în clasa a IX-a
Szőcs Botond Csaba (pian)- elev în clasa a IX-a
Bonea Octavian (pian)- elev în clasa a X-a
Fazakas Monika- elevă în clasa a IX-a
Enache Carolina Diana- elevă în clasa a X-a
Hajdó Boglárka- elevă în clasa a XI-a
Andre Szidónia- elevă în clasa a XII-a
Syilágyi István- elev în clasa a X-a
11-12 noiembrie 2010, 15:30- Sesiunea Naţională Anuală de Comunicări Ştiinţifice, ediţia a VII-a organizată în parteneriat cu Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni
11 noiembrie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi , organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert cameral oferit Cvartetul de coarde Gaudeamus
Lucia Neagoe - vioara I
Raluca Irimia - vioara a II – a
Leona Varvarichi - violă
Sebastian Vîrtosu - violoncel
30 octombrie 2010, ora 18:00 În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
Concert cameral oferit de pianista Cristina Buga
23 octombrie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert cameral oferit de Hirotache Fukuda-violoncel şi
Galina Târnovschi-pian
16 octombrie 2010, ora 18:00- În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
Concert cameral oferit de formatia de muzică veche din Transilvania.
Dansuri, cântece şi lucrări muzicale din Codicele Căianu (sec. XVII)
1-31 octombrie 2010 - Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Expoziţie de artă plastică- Miklóssi Mária
30 septembrie 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de artă plastică- Miklóssi Mária
25 septembrie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert cameral oferit de Anton Niculescu-violoncel şi Galina Târnovschi-pian
24- 25 septembrie 2010, În cadrul programului Restituiri literare ştiinţifice şi istorice
Sesiunea Naţională de Comunicări Ştiinţifice Românii din sud-estul Transilvaniei. Istorie, cultură şi civilizaţie
18 septembrie 2010, ora 18:00 În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse genuri muzicale
SEARĂ LIRICĂ
RECITAL DE ARII ŞI LIEDURI
susţinut de
ANDREEA NINA ACHILOV / soprană
OZANA KALMUSKI - ZAREA/pian
În program: Gian Giacomo Carissimi - Vittoria, Vittoria
W.A.Mozart - Porgi amor
Antonio Lotti - Pur dicesti o, bocca bella
Franz Schubert - An die Musik
Franz Schubert - Seligkeit
Pauza
Antonio Caldara - Se ben crudele
Robert Schumann - Widmung
Giovanni Martini - Plaisir d'amour
Vincenzo Bellini - Vaga luna che inargenti
Georges Bizet - Habanera
OZANA KALMUSKI – ZAREA
S-a născut în Bacău la 2 iunie 1963, din familie de medici. Urmează cursurile Liceului de Artă din localitate la clasa de pian a prof. Delia Bălan. Studii universitare la Conservatorul „George Enescu” din Iaşi unde obţine dublă specializare: pian şi muzicologie. Lucrarea de licenţă este o interpretare originală inspirată de creaţia lui Lucian Blaga, iar cea pentru obţinerea gradului didactic I este o pertinentă analiză asupra Etudei pentru pian.
În 1997 câştigă concursul pentru ocuparea postului de consultant artistic al Filarmonicii „M. Jora” unde activează în prezent: consultant şi director artistic. Colaborează cu pianistul Dan Grigore la realizarea unui ciclu de convorbiri intitulat Dan Grigore – Sfinxul rebel şi împreună cu maestrul Aurel Stroe redactează un volum de exegeză teoretică şi confesiuni. Editează, în 1999 monografia Emanuel Elenescu, prima (şi singura) de acest fel din literatura de specialitate.
În anul 2004 obţine titlul de doctor în muzică în baza elaborării cercetării ştiinţifice Premizele metafizice ale principiului ciclic. Cariera didactică începută la Liceul de Artă „G.Apostu” din Bacău, continuă la Universitatea de Arte „G. Enescu” – Iaşi şi ca lector universitar la Universitatea Bacău, unde predă cursul propriu Literatură şi muzică destinat pregătirii masteranzilor.
Are în curs de apariţie culegerea de eseuri Vinovăţia patimii. Cu ocazia semicentenarului Filarmonicii „Mihail Jora” editează monografia Filarmonicii şi produce, în regie proprie, filmul documentar de lung metraj, Jubileu 50, o trecere în revistă a istoriei recente a instituţiei şi personalităţilor ce au colaborat de-a lungul anilor.
Bogată activitate publicistică pe teme muzicale în reviste de cultură şi de specialitate din ţară: Muzica, Melos, Azi, Vitraliu, Cronica, Ateneu, Meridian 27, Plumb. Realizează emisiuni la Radio Trinitas, Radio Alfa, Radio Iaşi, Radio România Cultural şi Muzical, TVR2, B1TV, TVRM (Bucureşti).
A elaborat, alături de un grup de specialişti, Enciclopedia personalităţilor.
Este membră a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România.
Activitatea concertistică numără recitaluri şi concerte susţinute în ţară – în compania orchestrelor din Bacău, Ploieşti, Râmnicu – Vâlcea, Piteşti şi peste hotare.
Ca solist organist a fost invitată în Italia, Spania şi Marele ducat de Luxemburg.
Este căsătorită cu scriitorul Doru Kalmuski.



ANDREEA - NINA ACHILOV

A studiat canto în perioada 2008 – 2010, la Liceul de Artă “George Apostu” din Bacău. Din acest an este elevă în clasa a XI-a la Liceul ,,Victor Brauner'' Piatra Neamţ. A participat la Masterclass organizat de prof. Theodore Coresi (Viena).
Dintre profesorii săi amintim: Elena Botez, Ruxandra Donose, Cornelia Angelescu, Toma Popescu.
Andreea Achilov a obţinut: Premiul II la concursul ,,Emanuel Elenescu'' Piatra Neamţ-2009, Premiul I la concursul ,,Primavara artelor'' Bacau-2010
În ciuda tinereţii sale, Andreea Nina Achilov are un repertoriu bogat şi variat care cuprinde lucrări din creaţia compozitorilor: W.A. Mozart, G. Rossini, V. Bellini, C.W. Gluck, T. Giordani, G. Martini, G.F. Haendel, A. Caldara, G.G. Carissimi, A. Lotti, Fr. Schubert,
R. Schumann, Fr. Lehar, A. Dvorak.
11-15 septembrie 2010- În cadrul programului „Seri albastre la Castel-Şcoala de Toamnă-curs de măiestrie violonistică şi pian”
Participă elevi ai şcolilor de muzică din ţară îndrumaţi de profesori consacraţi- Felicia Filip, Cristian Mihăilescu, Miltiade Nenoiu.
Coorganizatori: Asociaţia Ecou, Colegiul Naţional Mihai Viteazul
Coordonatori: Liliana Grosar, Emil Pantelimon
7-12 septembrie 2010- În cadrul programului „Dimensiuni ale interculturalităţii în judeţul Covasna”
Conferinţa scriitorilor din Transilvania-Întâlnirea revistelor literare din Europa de Vest
3 septembrie 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de artă fotografică- „Go to gypsy world”-
YUUMI ISHIDA, absolventă a Universităţii de Arte „Musashino” din Japonia
28 august 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de artă plastică- „RESTITUTIO”- Luminiţa Ciupitu
21 august – 31 august 2010- În cadrul „Taberei de creaţie pentru copii-Cuibul de barză”-
Atelier de artă plastică şi introducere în istoria artei pentru copii
Coordonator: Luminiţa Ciupitu
1 - 30 august 2010- În cadrul programului „Artists in residence-Rezidenţă de artă plastică” Rezidenţă pentru artişti plastici consacraţi din ţară şi din străinătate. Se ţin trei serii d
1 - 10 august- Radu Gheorghian și Mirela Constantin
11 - 20 august- Mihai Sârbulescu și Adalgiza Harabagiu (din Serbia)
21 - 30 august- Monica Cobianu și Floarea Peia
17 august 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de pictură Gabriela Aniţei
16 - 30 august 2010- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Expoziţie de pictură- Gabriela Aniței
5 - 16 august 2010- În cadrul programului „Tabăra de restaurare icoane”-
Atelier pentru restaurarea icoanelor din Catedrala Sfântu Gheorghe, Partenere Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti. Coordonator: Lect.Univ. Ioan Lazăr
04 august 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de pictură- „Pictură Bizantină”- Ioan Lazăr
1 - 30 august 2010- ARTISTS IN RESIDENCE Rezidenţă de artă plastică Rezidenţă pentru artiştii plastici consacraţi din ţară şi din străinătate.Sunt organizate trei serii a câte 10 zile,în fi
1 - 10 august- Radu Gheorghian și Mirela Constantin
11 - 20 august- Mihai Sârbulescu și Adalgiza Harabagiu (din Serbia)
21 - 30 august- Monica Cobianu și Floarea Peia
1-15 iulie- Atelier Radu Afrim - Arcus Walls Photos – „Fotografii despre nebunia noastră cea de toate zilele”
Prima parte a proiectului presupune pregătirea unei expoziţii de fotografie, care va avea vernisajul odată cu premiera spectacolului.
Aventurile lui Natalie Nicole Nicole, de Marion Aubert, în regia lui Radu Afrim, la Teatrul Andrei Mureşanu din Sf. Gheorghe.
Un spectacol despre TEATRUL NEBUNIEI INFANTILE – micul teatru al lui Natalie, eroina piesei scrise de Marion Aubert.
Teatrul nebuniei infantile – nebunia adulţilor rămaşi copii sau a copiilor care poartă măşti de adulţi – este şi una din mărcile stilistice ale artistului Radu Afrim.
Expoziţia va reuni fotografii realizate de Radu Afrim în perioada Atelierului de la Arcuş, dar şi în căutările sale din ultimii ani, între sala de repetiţii şi imprevizibilul cotidianului. Ultima etapă a proiectului va intra în Programul pe 2011 al Centrului de Cultură Arcuş şi va consta în realizarea unui Album de fotografie Radu Afrim.
20-31 iulie 2010-În cadrul Masterclass-ului de măiestrie vocală şi violonistică
Curs de măiestrie violonistică cu participarea elevilor ai şcolilor de muzică din ţară şi din străinătate, îndrumaţi de profesori consacraţi. Coordonator: Ecaterina Stan
18-23 iulie 2010-Tabăra Internaţională de Micologie
Tabăra Internaţională de Micologie organizată în colaborare cu Societatea de Micologie "Kálmán László'', Coordonator: Prof. univ. dr. Zsigmond Győző-preşedinte (Univ. Bucureşti)
05-20 iulie 2010-În cadrul „Masterclass-ului de măiestrie vocală şi violonistică ”
Curs de măiestrie canto cu participarea elevilor ai şcolilor de muzică din ţară şi din străinătate, îndrumaţi de profesori consacraţi. Coordonator: Ecaterina Stan
23 iulie 2010, ora 19:00- În cadrul programului „Concerte susţinute de interpreţi remuniţi din diverse arii muzicale”
Recital vocal oferit de tenorul Szilagy Zsolt
16 iulie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert cameral oferit de CVARTETUL GAUDEAMUS
Lucia Neagoe- vioară I
Raluca Irimia- vioară II
Leona Varvarichi- violă
Sebastian Vîrtosu - violoncel
02 iulie 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Vernisajul expoziţiei de sculptură- „Meandrele Existenţei”- Ioan Grecu
21-30 iunie 2010- În cadrul Atelierului de arte plastice şi introducere în istoria artei pentru copii
Tabăra de creaţie pentru Tineri Artişti „Cuibul de Barză”-Atelier de creaţie în comunităţi multietnice 2010, Ediţie Jubiliară 2001-2010
Coordonator:Luminiţa Ciupitu
11 iunie 2010, ora 18:00+În cadrul programului "Seri albastre la castel"
„Gala serilor albastre” ediţia a IV-a, spectacol de închidere a celei de-a 4-a stagiuni „Seri Albastre”
09 iunie 2010, ora 18:00-În cadrul programului "Seri albastre la castel"
Concert cameral oferit de
Alice Trinfa-pian
Papp Csongor-flaut
Bálint Jozsef-voce
06 iunie 2010, ora 11:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
În ziua de 6 iunie anul curent, Centrul de Cultură Arcuş organizează expoziția de artă fotografică a celebrului fotoreporter Robert Capa.
Fotografiile expuse sunt din colecția Muzeului de Artă Fotografică din Kecskemét (Ungaria).
Am ales ziua de 6 iunie ca dată a vernisajului, zi în care acum 66 de ani Forțele Aliate au debarcat în Normandia.
În prima linie se afla și Capa cu aparatul său de fotografiat.

Avem deosebita onoare de a Vă invita să participaţi la vernisajul expoziției de artă fotografică, Robert Capa - “D-day”,
la Centrul de Cultură Arcuş, judeţul Covasna (6 iunie 2010, ora 11),
participarea Dvs. însemnând un element de meritată apreciere a acestei valoroase manifestări.
Centrul de Cultură Arcuş pune la dispoziţia publicului un atubuz cu plecare la ora 10:30 din faţa Teatrului.

În speranţa că veţi onora cu prezenţa Dvs. vernisajul expoziției, vă asigurăm de întreaga noastră stimă şi consideraţie.
01 iunie 2010, ora 17:00- În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice
Spectacol pentru copii-„Ludas Matyi”-scenariu radiofonic, oferit de elevii clasei a IV-a, a Şcolii Generale „Váradi Jozsef”
Coordonator: Dancs Annamária
28 mai 2010, ora 18:00 -În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi
Recital de pian oferit de Nicolae Dumitru
20 mai 2010, ora 18:00- În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi
Recital de pian şi clarinet
Iulian Rusu-clarinet; Alison Turriff (Anglia)-clarinet; Cristina Buga-pian
14-15-16 mai 2010, ora 17:00- Gala Tinerilor Laureaţi
Triptic de concerte organizate anual cu participarea tinerilor laureaţi ai festivalurilor şi concursurilor naţionale şi internaţionale de interpretare a muzicii camerale organizat în colaborare cu Uniunea Naţională a Muzicologilor „Mihail Jora” şi cu Societatea Naţională de Radiodifuziune.
Coordonator Ecaterina Stan
PROGRAM
GALA ARCUS 2010
Editia XX, 14-15-16 mai



VINERI 14 mai, ora 18

ANA POPESCU – DEUTSCH - vioara
Clasa a-IX-a, Liceul de muzica George Enescu din Bucuresti, profesor Olivia Papa
Johann Sebastian Bach - Andante si Allegro
Henrik Wieniavsky - Poloneza in re
Serghei Rahmaninov - Vocaliza
Johaness Brahms - Dans Ungar nr. 1
La pian profesor Valentina Popovciuc

ALEXANDRA CURCA – violoncel
Clasa a VII-a, profesor Ani Paladi
David Popper - O zi frumoasa
Daniel van Goents - Scherzo
Constantin Dimitrescu - Dans Taranesc
Eduard Elgar - Salut d'amour
La pian profesor Valentina Popovciuc


RUSU MARIA – viola
Clasa a XI a viola,Liceul de Muzica Tudor Ciortea, Brasov, profesor...
Cecil Forsyth - Concert in sol minor p.I
Carl Maria von Weber - Andante e Rondo ungarese
La pian profesor Alexandru Buretea

SANZIANA MIRCEA – pian
Clasa a-XI-a, Liceul de muzica George Enescu din Bucuresti, profesor Olga Szell
Frederic Chopin - Balada 1, sol minor, op. 23
George Enescu - Bourree, re major, din suita op. 10




SAMBATA 15 mai, ora 11:00 Parcul din Sfantu Gheorghe

Tangouri, canzonete, arii din musicaluri, piese de mare popularitate interpretate de Ana Silvia Nagy, Balint Zsuzsanna, Popescu-Deutsch, Andreea Binica, Ioana Goicea, Dan Nanoveanu, Alexandra Curca, Sanziana Mircea.
Carlos Gardel - Por una Cabeza
Astor Piazzola - Libertango
Fritz Kreisler – Liebeslied si Frumosul Rozmarin
John Kander – Trei momente din muzicalul Chicago
Andrew Lloyd Weber – Moment din muzicalul Cats
Joseph Kosma - Frunze de Toamna
Leroy Anderson - Blue tango
Bert Kaemfert - Strangers in the Night
Antonio Jovin - The Girl from Ipanema
Ivanovici - Valurile Dunarii
Consuelo Velazquez - Besame Mucho,
Michel Legrand - Melodie din ‘’ Umbrelele din Cherbourg ‘’
John Kander - New York, New York
Viragenekek

SAMBATA 15 mai, ora 18:00
Andreea Binica, Rusu Maria, ALEXANDRA CURCA si Sanziana Mircea
George Enescu – Nocturna Ville d’Avrayen, pentru vioara, viola, violoncel si pian

IOANA GOICEA – vioara
Clasa a XI-a, Liceul de muzica George Enescu din Bucuresti, prof.
Maurice Ravel - Tzigane
Piotr Ilici Ceaikovschi – Vals scherzo
Eduard Lalo – Simfonia spaniola p. V
La pian profesor Valentina Popovciuc

SILVIA NAGY – soprana
Absolventă a cursurilor de Masterat ale Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti, profesor universitar Georgeta Stoleriu
Wolfgang Amadeus Mozart - aria Despinei : Una donna a quindici anni din opera Cosi fan tutte
Gabriel Faure - Le papillon et la fleur
Claude Debussy - Nuit d'etoiles
Piotr Ilici Ceaikovski - Sred' shumnovo bala "
Sergei Rachmaninov - Vis
George Gershwin - I got rhythm
Leonard Bernstein - I feel pretty West Side Story
La pian Alin Ionescu


DUMINICA 16 mai, ora 11:00
DAN NANOVEANU – vioara
Clasa a VI-a, Liceul de muzica George Enescu din Bucuresti, profesor Olivia Papa
Modest Musorgski – Gopak
EnriqueYepez – Danza ecuatoriana
Fritz Kreisler – Mic mars vienez
Espejo – Doua piese in stil classic
Georg Friedrich Handel – Sonata nr.3 in F major
Eduard Mulenhauer – Boy Paganini
La pian profesor Valentina Popovciuc

DAN MARGINEAN - pian
Student in anul III la Academia de Muzica Gheorghe Dima, clasa prof.univ.dr. Adriana Bera.
Frederic Chopin - Balada in sol minor op. 23
Sigismund Toduta - Toccata
Serghei Prokofiev - Sonata a VII-a in si b major op. 83

ANDREEA BINICA – vioara
Clasa a XII-a, Liceul de muzica George Enescu din Bucuresti, profesor CarmenRuncenu
Johann Sebastian Bach - Andante si Allegro din Sonata in la minor
Robert Schumann - Sonata nr. 1in la minor
W.Kroll - Banjo and Fiddle
Dumitru Capoianu - Habanera
La pian profesor Valentina Popovciuc


BALINT ZSUZSANNA - canto
Clasa a XII, Liceu de Arte din Targu Mures, profesor Madaras Ildiko
La pian Szakacs Maria- Magdolna
Jules Massenet – Elegie
Robert Schumann – Seit ich ihn gesehen...
Handel – Ch’io mai vi possa
La pian profesor Szakacs Maria- Magdolna

08 mai 2010,ora 18:00 -În cadrul concertelor omagiale „George Enescu”oferite melomanilor din judeţul Covasna, eveniment de excepţie susţinut de personalităţi de vârf a artei interpretative româneşti. Partener Radio România Mu
Recital în Memoriam George Enescu-Frederic Chopin
Interpreţi:Viorica Boerescu – pianistă, Iulia Ghindă – violonistă, Sânziana Mircea – pianistă
Recital prezentat de Ecaterina Stan, critic muzical, realizator de emisiuni la Societatea Română de Radiodifuziune
07 mai 2010, ora 18:00- În cadrul programului „Seri albastre la Castel”
Integrala sonatelor pentru vioară şi pian a lui Beethoven-Alina Nauncef (vioară) şi Liliana Iacobescu (corepetitor)
04 mai 2010, ora 19:00- În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice
Concert Quadro Nuevo:
Mulo Francel (Saxofon, Clarinet)
Robert Wolf (Chitară )
Andreas Hinterseher (Acordeon)
D. D. Lowka (Contrabas)
01 mai 2010, ora 09:30- În cadrul programului Conservare şi valorificare-Parcul dendrologic-Rezervaţie naturală;
Verde pentru Cultură-Acţiune ce vizează curăţirea tuturor împrejurimilor, ce fac parte din patrimoniul Centrului de Cultură Arcuş-parc dendrologic, livada, lac, insulă, lac, acţiune la care sunt mobilizaţi elevi volunatari de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” şi alţi voluntari interesaţi de peisajul Centrului de Cultură Arcuş
30 aprilie 2010, ora 18:00- În cadrul programului „Seri albastre la Castel”
Recital de vioară oferit de Fazakas Csaba
29 aprilie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilorconsacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert cameral oferit de Anton Niculescu-violoncel şi Galina Târnovschi-pian
29 aprilie 2010, ora 15:00- În cadrul programului-Patrimoniul Cultural Artistic,Conservare şi valorificare-Parcul dendrologic-Rezervaţie naturală;
Verde pentru Cultură-Acţiune ce vizează curăţirea tuturor împrejurimilor, ce fac parte din patrimoniul Centrului de Cultură Arcuş-parc dendrologic, livada, lac, insulă, lac, acţiune la care sunt mobilizaţi elevi volunatari de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” şi alţi voluntari interesaţi de peisajul Centrului de Cultură Arcuş
28 aprilie 2010, ora 17:00- În cadrul simpozionului naţional de integrare a literaturii contemporane a minorităţilor în viaţa literară românească-Reuniuni periodice în cadrul unor ateliere de de traducere-
Dialog cu poeţii László Noémi, Bogdán László, Fekete Vincze şi moderatorul Farkas Wellmann Endre
21 aprilie 2010, ora 17:00 În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice-
Spectacol de teatru organizat în colaborare cu Biblioteca Judeţeană şi Casa de Cultură a Judeţului Covasna, piesă montată şi regizată de Gianina Cărbunariu. Stafful-organizatorii Zilelor Sfântu Gheorghe. Biletele se pot procura de la Biblioteca Judeţeană.
16 aprilie 2010, ora 19:00- În cadrul programului „Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice-
Concert Wireless de Folk & Bluess, Formaţia ORPHEUSZ care fost înfiinţată în anul 1996 in Odorheiu Secuiesc şi până în 2007 a susţinut nenumărate concerte în cafenele, pub-uri. Au cutreierat tot Ardealul, au susţinut concerte în oraşe mari şi mici. Anul 2007 a însemnat – după câteva schimbări şi în componenţa formaţiei – anul în care au început şi concertele pe scenele mari, se poate spune că Orpheusz s-a maturizat. Stilul abordat este blues-folk cu instrumente electro-acustice, în majoritate compoziţii proprii. Membrii formaţiei combină armonios mai multe instrumente delectând publicul cu o muzică plăcută, deosebită şi relaxantă.
Componenţa formaţiei:
Vass István – chitară, voce, slide, texte
Sima Endre – chitară bass, voce
Nagy Magyari Zoltán – vioară, chitară, mandolină, voce
Gothárd Csaba – muzicuţă, chitară, voce, texte
Nagy Levente – tobe
Biletele se pot achiziţiona la Centrul de Cultură Arcuş cu o săptămână înainte sau în ziua concertului.
Preţ bilet 8 Ron.
Relaţii la telefonul 0267-373652
10 aprilie 2010, ora 17:00- Concerte susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale
Concert de pian la patru mâini oferit de „DUO CAPRICCIO”
Ozana Kalmuski-Zarea şi Mihaela Spiridon
01-24 aprilie 2010, - Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd"
Expoziţie de artă plastică-Baász Pálma
31 martie 2010, ora 16:00- În cadrul programului programului "Drumul spre glorie" ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional, recitaluri poet
Recital de vioră susţinut de elevii Liceului de Muzică Tudor Ciortea din Braşov, Profesor acompaniator- Raluca Ciucă, Profesor clasă vioară-Maria Mireanu
IZABELLA KANNO KYOKO –vioară, IULIA MARA MODORCEA vioară, RĂZVAN LAURENTIU PAUN vioară, MARIA MAGDALENA BOROS vioară, OCTAVIAN MOASEA vioară, ALEXANDRU PÂRVU vioară
27 martie 2010, ora 09:30- În cadrul programului-Patrimoniul Cultural Artistic,Conservare şi valorificare-Parcul dendrologic-Rezervaţie naturală;
Verde pentru Cultură-Acţiune ce vizează curăţirea tuturor împrejurimilor, ce fac parte din patrimoniul Centrului de Cultură Arcuş-parc dendrologic, livada, lac, insulă, lac, acţiune la care sunt mobilizaţi elevi volunatari de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” şi alţi voluntari interesaţi de peisajul Centrului de Cultură Arcuş
26 martie 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd"
Dezvelirea plăcii memoriale Baász Imre pe blocul 105 din Sfântu Gheorghe
26 martie 2010, ora 18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd"
Vernisajul expoziţie de artă plastică-Baász Palma
18 martie 2010, ora 18:00- În cadrul programului „Seri albastre la Castel”
Seri Albastre prezintă publicului din Sfântu Gheorghe trei dintre olimpicii covăsneni care s-au calificat la faza naţională a Olimpiadei Şcolare de Interpretare Instrumentală, la trei instrumente: pian, flaut şi trompetă. În cadrul programului, cei trei vor interpreta piese din repertoriul cu care vor concura la faza naţională a competiţiei. De asemenea, vor urca pe scena de la Arcuş, pentru a interpreta părţi din programul lor şi următorii olimpici zonali (Sibiu, Mureş, Braşov, Harghita, Covasna şi Argeş): pianiştii Zara Kraus (clasa a III-a), Pakucs Alexandru (clasa a V-a), László Bianca (clasa a VI-a), Orbán Balazs (clasa a VII-a) şi Sinka Melinda (clasa a VIII-a), clarinetiştii Dobriţa Roland (clasa a VI-a) şi Daragics Zsolt (clasa a VII-a) şi flautiştii Pusztai Istvan Lehel (clasa a VII-a) şi Berde Edina Emőke (clasa a VIII-a)
12 martie 2010, ora 18:00- În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale
Bártok Béla şi ansamblul său
Cristina Radu-soprană
Corina Răducanu-pian
Eugen Dumitrescu-pian
05 martie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
„Concert de primăvară” oferit de Cvartetul Gaudeamus
Lucia Neagoe - vioara I;
Raluca Irimia- vioara a II- a;
Leona Varvarichi - violă;
Sebastian Vîrtosu- violoncel
04 martie 2010, ora 18:00 -În cadrul programului programului „Drumul spre glorie”-ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional, recitaluri
Integrala de vioară şi pian a lui Beethoven
27 februarie 2010, ora 18:00-Gala Premiilor în Cultură Arcuş 2010
Prima ediţie a Galei Premiilor în Cultură Arcuş 2010, eveniment organizat pentru a mulţumi public tuturor celor care şi-au adus aportul la promovarea culturii în judeţul Covasna și de a le acorda distincţii pentru activitatea și participarea lor fiind acordate distincţii pentru anul 2009 – Muzică, Arte plastice, Literatură, Programe culturale, Parteneri, Colaboratori, Sponsori şi Media.


Gala Premiilor în Cultură Arcuş 2010
ć Partenerii anului 2009 ai Centrului de Cultură Arcuș
-Președintelui Consiliului Judeţean Covasna- Tamas Sandor,
-Primarului Antal Arpad,
-Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni-domnului director Valerii Kavruk,pentru parteneriatul în organizarea Conferinţelor de Arheologie şi a cursurilor pentru Management Cultural
-Uniunii de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România şi CREDIDAM-domnului Ştefan Gheorghiu pentru implicarea impecabilă în organizarea Cursului Internaţional de Măiestrie, ediţia 2009
-Ligii Scriitorilor Maghiari din Transilvania-Kiraly Zoltan pentru organizarea taberelor de vară a scriitorilor, a conferinţelor cadrelor didactice în literatură şi a serilor literare,
-Asociaţia de Tineret Ecou-Doamnei Luminiţa Cornea, pentru prietenia cu care se alătură dar şi organizează programe culturale în judeţul Covasna
-Fundaţiei Creştine Diaconia-domnului Preşedinte Makkai Peter
-Breslei Barabas Miklos-domnului Jokobovits Miklos, pentru co-organizarea aniversării a 80 de ani de existenţă a Breslei Barabas Miklos
-Filarmonicii Gheorghe Dima din Braşov-doamnei Ana Niculescu
ć Colaboratorii anului 2009
-Sopranei Internaţionale Felicia Filip, pentru dăruirea de care a dat dovadă în organizarea cursurilor Şcolii de Toamnă „Seri Albastre” şi pentru spiritul mereu tânăr cu care a iniţiat tinerii cantişti în cadrul spectacolului itinerar „Seri Albastre la Castel”
-Doamnei Miklossy Maria-pentru implicarea deosebită în organizarea expoziţiei de pictură Plugor sandor şi pentru consilierea permanentă în domeniul artei plastice pe care a oferit-o Centrului
-Domnului dr. Cristian Mihăilescu, directorul Operei din Braşov, pentru dăruirea de care a dat dovadă în organizarea cursurilor Şcolii de Toamnă „Seri Albastre”, dar şi pentru promovarea neîntreruptă a tinerilor covăsneni atât în ţară cât şi în afar ei
-Domnului Henning Janos-pentru colaborarea în organizarea expoziţiilor de arte plstice şi artă fotografică, dar şi pentru fotodocumentarea activităţilpor Centrului de Cultură Arcuş
-Domnului Zsigmond Gyozo-pentru organizarea Conferinţei de Micologie şi pentru organizarea conferinţelor universitare
-Domnului Miltiade Nenoiu-pentru implicarea deosebită în organizarea cursurilor Şcolii de Toamnă „Seri Albastre”
-Domnului Demeter Janos-pentru implicarea activă în organizarea expoziţiei de pictură „Plugor Sandor” şi a expoziţiilor de artă fotografică Martin Szipal şi Vajda Ferencz
-Doamnei Zorkoczi Zenobia-pentru recitalurile de poezie şi spectacole pentru copii
-Domnului Edler Andrs-pentru sprijinul acordat în organizarea expoziţiilor de arte plastice

ć Sponsorii anului 2009
-Domo- Hegedus Ferencz, sponsor al expoziţiilor de artă plastică
-Cosys- Gyorgy Zsolt- sponsor al expoziţiilor de artă plastică
-Florăria Dalia- Rendi Ferencz, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-Spicom- Rety Odon, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-ElCo- Otto Fleckhamer, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-Bastion –Horvath Zoltan şi Toth Monika, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-Depo-Boer Lehel, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-Carpat Graf-Fejer Laszlo, sponsor pemanent al Centrului de Cultură Arcuş
-Pensiunea Szakacs, doamnei Szakacs Magdolna
-Pensiunea Ezustfenyo, doamnei Karda Gabriella
ć Premiile Media anului 2009
-Postului Radio România Muzical al Societăţii Române de Radiodifuziune, Doamnei redactor şef Liliana Staicu
-Postului Radio România Cultural al Societăţii Române de Radiodifuziune, Doamnei redactor şef Oltea Şerban Pârâu
-Postului TVR Cultural, Doamnei director Daniela Zega-Buzura
-Postului de Radio România Actualităţi
-Agenţiei de Presă Rompress, Oana Mălina Negrea
-Ziarului Haromszek, domnului Vary O. Peter
-Agenţiei de Presă Covasnamedia, Ana Sidon
-Agenţiei Mediafax, Kiss Edit
-Sepsi Radio, domnului Grubisics Levente
-Agenţia Amos News, Monica Rizea
-Cotidianul Mesagerul de Covasna, Bianca Stupu
-Domnului Petke Laszlo
-Regio Radio, Prezsmer Boglarka
ć Programe culturale ale anului 2009
-Galei Tinerilor Laureaţi, doamnei Ecaterina Stan
-Conferinţa Barabas Miklos, domnului Jano Mihaly
-Dezbateri academice ale Clubului de Debate Sfântu Gheorghe, domnului Mădălin Guruianu
-Şcolii de Toamnă Seri Albastre, doamnei Liliana Grosar
-Programului Verde pentru Cultură, domnului Emil Pantelimon
ć Premiile în literatură anul 2009
-Domnului Bogdan Laszlo, pentru întreaga activitate literară
-Domnului Dan Manolăchescu, pentru dezlegarea miturilor ţinutului secuiesc în lucrarea „Mituri ale Ţinutului Secuiesc”
-Doamnei Vasiliu Aniko, pentru implicarea în multiculturalism prin traducerea lucrării Mituri ale Ţinutului Secuiesc
ć Categoria Arte Plastice
-Domnului Ion Lăzăr-pentru organizarea de excepţie a rezidenţelor de artă plastică şi a taberelor de creaţie
-Domnului Vinczefi Laszlo-pentru contribuţia la organizarea expoziţiei a 80 de ani-Breasla Barabas Miklos
-Doamnei Mariana Câmpeanu-pentru realizarea unei deosebite
-Domnului Iuri Isar-pentru organizarea şi coordonarea atelierului de gravură
-Doamnei Gyorgy Eszter, pentru iniţiativa dezvoltării industriilor creative în judeţul Covasna
-Doamnei Salat Csaga-pentru iniţiativa dezvoltării industriilor creative în judeţul Covasna
-Domnilor Vajda Francisc şi Steven Spinder (A), pentru expoziţii de artă fotografică

ć Categoria Muzică vocal-instrumentală
-Domnului Anton Niculescu-pentru concertele extraordinare susţinute la Arcuş
-Cvartetului Gaudeamus-pentru concertele deosebit de apreciate susţinute la Centrului de Cultură Arcuş
-Doamnei Alina Bercu-pentru concertul de pian al anului 2009
-Domnului Nicolae Dumitru-pentru concertul „Copii pentru copii”
-Doamnei Cristina Radu-pentru evoluţiile în cadrul Trioului Remember Enescu
-Trioului Remember Enescu-format din Cristina Radu, Corina Răducanu şi Eugen Dumitrescu
-Tenorului Szilagy Zsolt, tenorul anului 2009
-Tânărului Balint Jozsef-pentru evoluţia pe care a înregistrat-o pe parcursul anului 2009
-Doamnei Ilinca Dumitrescu şi domnului Vasile Macovei-pentru duo-ul anului 2009
-Domnului Liviu Câşleanu-pentru susţinerea Cursurilor Internaţionale de Măiestrie 2009
-Domnului Ştefan Gheorghiu-pentru susţinerea Cursurilor Internaţionale de Măiestrie 2009
ć Premiul de Excelenţă
-Domnului Petre Străchinaru


27 februarie 2010, ora 16:00-În cadrul concertelor susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale
Concert cameral susţinut de Cvartetul Tiberius-Molnar
Tibor (vioară I);Lokodi Karoly (vioră a II-a);
Molnar Jozsef (violă); Kozma Peter (violoncel)
16 februarie 2010, ora 17:00-În cadrul programului „Ziua porţilor deschise”
Spectacol/Carnaval oferit de copiii de la Grădiniţa „Hőfehérke” din Sfântu Gheorghe
22 ianuarie 2010, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert extraordinar oferit de Cvartetul Gaudeamus
20 decembrie 2009,ora 18:00- „sTART” În cadrul programului-Stagiune a tinerelor speranţe concertistice, organizată în colaborare cu Facultatea de Muzică a Universităţii „Transilvania” din Braşov şi Liceul de Muzică
Concert extraordinar “Seri Albastre”
12 decembrie 2009, ora 17:00-Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Recital de violoncel şi pian oferit de Anton Niculescu
şi Galina Târnovski
1 decembrie 2009, ora 18, Cu ocazia Zilei Naţionale va fi oferit melomanilor din judeţul Covasna un eveniment de excepţie susţinut de personalităţi de vârf a artei contemporane
1 Decembrie- Ziua Naţională a României, Recital oferit de mezzosoprana Gabriela Hazarian şi pianista Ana Maria Negrea
13 nov.2009, ora 18:00- În cadrul stagiunii permanente de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Fularmonica de stat din Braşov Recital Cameral CVARTETUL GAUDEAMUS
Recital Cameral CVARTETUL GAUDEAMUS
06-07 noiembrie 2009-„Breasla Barabás Miklos”




În anul 2009 sărbătorim împlinirea a 80 de ani de la înfiinţarea „Breslei Barabás Miklós”, prilej cu care organizăm a expoziţie retrospectivă cu tema „Breasla Barabás Miklós – 80”, din lucrările foştilor şi actualilor membrii ai breslei, la Galeria de Artă a Muzeului Naţional Secuiesc.
La solicitarea conducerii breslei am decis să organizăm expoziţia şi să edităm catalogul acesteia. Sperăm ca în munca noastră, nu tocmai facilă şi extrem de diversificată, să putem conta pe sprijinul tuturor iubitorilor de artă. Am hotărât să organizăm expoziţia la Sf.Gheorghe deoarece în 1929, la iniţiativa lui Kós Károly, Colegiul Secuiesc Mikó a fost gazda expoziţiei de prezentare a lucrărilor artiştilor plastici maghiari din Ardeal, care a avut un real succes şi care s-a constituit ca fundament al înfiinţării, în luna noiembrie a aceluiaşi an, a „Breslei Barabás Miklós”.
După aprecierile noastre la expoziţia ce se va desfăşura între 6 noiembrie şi 10 decembrie 2009 vor participa aproape 200 de artişti plastici ardeleni.
Expoziţia va fi ilustrată de un catalog, sau de un album, conţinând reproduceri ale lucrărilor fiecărui artist expozant, precum şi datele sale biografice.
PROGRAM:
6 noiembrie 2009, ora 11, depuneri de coroane de flori la statuia şi stâlpul funerar ale lui Barabás Miklós de la Mărcuşa;
6 noiembrie 2009, ora 18, vernisajul expoziţiei la Galeria „Gyárfás Jenő” a Muzeului Naţional Secuiesc;
7 noiembrie 2009, între orele 10 – 14, conferinţă cu tema „Trecut şi prezent în istoria Breslei Barabás Miklós”, la Centrul de Cultură Arcuş



Murádin Jenő

TRECUT ŞI PREZENT ÎN ISTORIA „BRESLEI BARABÁS MIKLÓS”

De la memorabila expoziţie centenară a pictorului Barabás Miklós din 1998, această consistentă trecere în revistă din toamna anului 2009 se constituie în cel mai notabil eveniment al vieţii artistice maghiare din Ardeal.
Ca şi precedenta, şi această manifestare este legată de o aniversare, iar locul de desfăşurare este şi acum Sf.Gheorghe.
În urmă cu 80 de ani, în 1929, lua fiinţă, la iniţiativa lui Kós Károly, Bánffy Miklós şi Szolnai Sándor organizaţia heliconică a artiştilor plastici din Ardeal – „Breasla Barabás Miklós”. Aceată asociaţie a atras sub o benefică tutelă creatorii zonei, evidenţiind cu un real efect pozitiv valorile în domeniile picturii, sculpturii, artei artizanale. Organizaţia artistică, născută sub egida „Helikon”-ului atinge vârsta maturităţii în anii 1940, pentru ca, la scurt timp, să cadă victimă modificării brutale a destinului istoric.
Reorganizată acum 15 ani, în 1994, „Breasla Barabás Miklós” a devenit moştenitoarea de drept a vechii asocieri artistice, reprezentând prezentul artei noastre plastice, urmărind aproape aceleaşi ţeluri. Ea asigură apărarea de drepturi şi oferirea posibilităţilor de expunere ale celor implicaţi în actul de creaţie artistică.
În cadrul expoziţiei de la Sf. Gheorghe prezentăm vestigii artistice ale celor două epoci, ale celor 80 de ani, prodigioasa muncă de creaţie a artiştilor plastici. Totul se petrece datorită unei potrivit alese locaţii, în Trei Scaune, pământ natal al emblematicului artist care a fost Barabás Miklós.
În aceste zile avem posibilitatea de a vedea reunite creaţii ale unor membrii ai breslei demult dispăruţi dintre noi, precum şi ale unor creatori contemporani. Se proiectează în această manifestare trecutul şi prezentul artei noastre, manifestare tradusă în fapt de Kopacz Attila şi Vinczeffy László, laureat al premiului „Munkácsi”, la Galeria de artă „Gyárfás Jenő” a Muzeului Naţional Scuiesc şi la Centrul de Cultură Arcuş.



X X X

„...de la apariţia sa în 1928 revista „Erdélyi Helikon” a publicat cu regularitate scrieri legate de arta plastică, cronici de artă, iar în suplimentul artistic – reproduceri de bună calitate. În trei din ediţiile sale din 1929 revista publică analize ale stadiului din acea vreme a creaţiei artistice plastice, problematica ei actuală, sub semnăturile lui Kós Károly şi Szántó Győrgy, tânăr scriitor care se pregătea pentru o cariera artistică. În cele trei numere ale revistei sunt publicate aproape 50 de reproduceri, ceea ce poate fi considerată o adevărată galerie de artă, ilustrând rezultatele recente ale creaţiei artistice din zonă”. (Murádin Jenő)
Având parte de încurajările lui Kós Károly, în toamna lui 1929 în patru săli ale Colegiului Secuiesc Mikó este organizată prima expoziţie de grup a artiştilor plastici din ţinutul secuiesc. Expoziţia a fost intens vizionată, însemnând şi un notabil succes financiar. Sub aceste auspicii se pun bazele „Breslei Barabás Miklós”.
Kós Károly şi ceilalţi fondatori nu au ales întâmplător numele lui Barabás Miklós, originar din partea de sus a ţinutului, care la ora aceea era considerat pictor naţional.
„Numele lui Barabás Miklós a însemnat liantul, forţa sugestivă născută nu împotriva altora, ci care prospectează în profunzime concepţia caracteristică vieţii din acea vreme din Ardeal, climatul psihic şi arta. Barabás Miklós, artist care a creat în mai multe ţări şi care cunoştea numeroase culturi, a fost considerat demn de a fi un exemplu şi datorită amplei sale deschideri către cultura europeană, dar şi datorită obârşiei sale ardelene”. (Jakabos Miklós, preşedinte al „Breslei Barabás Miklós”).
Este pentru noi deosebit de onorant faptul că organizarea expoziţiei omagiale prilejuită de împlinirea a 80 de ani de la crearea „Breslei Barabás Miklós” a fost acordată nu municipiului Cluj ci urbei noastre, Sf.Gheorghe.
TRECUT ŞI PREZENT ÎN ISTORIA „BRESLEI BARABÁS MIKLÓS”
10 nov.2009, ora 18:00-Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert extraordinar oferit de Cvartetul Gaudeamus
22 nov.2009, ora 18:00 În cadrul programului-„Drumul spre glorie”-ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional
Recital extraordinar oferit de pianistul Paul – Coriolan Cartianu
07 nov.2009, ora 11:00- Conferinţă cu tema „Trecut şi prezent în istoria Breslei Barabás Miklós
80 de ani de la memorabila expoziţie centenară a pictorului Barabás Miklós din 1998, această consistentă trecere în revistă din toamna anului 2009 se constituie în cel mai notabil eveniment al vieţii artistice maghiare din Ardeal.
06 nov.2009, ora18:00- Manifestări expoziţionale în cadrul programului Galeria din Grajd
Vernisajul expoziţiei artiştilor plastici transilvăneni din
„Breasla Barabás Miklos” atât la Centrul de Cultură Arcuş cât şi la Galeria de Artă din Sfântu Gheorghe
Organizatori: „Centrul de Cultură Arcuş”, „Breasla Barabás Miklos”, „Muzeul Naţional Secuiesc”
11-16 octombrie 2009, În cadrul Atelierului de Gravură-
Ediţia a V-a a work-shopului vizând reabilitarea şi promovarea artei gravurii în contemporaneitate, Îndrumător Prof. Iuri Isar
16 octombrie 2009, ora 18:00-Manifestări expoziţionale în cadrul Programului „ Galeria din Grajd”
Expoziţie de Artă Fotografică-Stephen Spinder
09 octombrie 2009,ora 18:00-„sTART” În cadrul programului-Stagiune a tinerelor speranţe concertistice, organizată în colaborare cu Facultatea de Muzică a Universităţii „Transilvania” din Braşov şi Liceul de Muzică d
Concert cameral „In Memoriam Pavarotti”
08 octombrie 2009-În cadrul programului-Patrimoniul Cultural-Artistic, Conservare şi Valorificarea Centrului de Cultură Arcuş
„Verde pentru Cultură”, acţiune de înfrumuseţare şi
întreţinere a împrejurimilor realizată cu ajutorul elevilor voluntari ai Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”
02 octombrie 2009-În cadrul programului Limbajul Presei Vorbite-Colocviu Tematic cu participarea tinerilor redactori de la studiourile teritoriale de radio pe tema păstrării identităţii şi respectării deontologiei profesional
Simpozion Radio România Actualităţi cu reprezentanţii autorităţilor locale
02-03 octombrie 2009-În cadrul programului „Restituiri Literare, Ştiinţifice şi Istorice-Editarea unor lucrări inedite din creaţia unor personalităţi originare din Sud-Estul Transilvaniei, valorificarea istoriei şi
Sesiunea Naţională de comunicări ştiinţifice „Românii din Sud-Estul Transilvaniei.Istorie.Cultură.Civilizaţie ediţia a XV-a
26 sepetembrie 2009, ora 18:00-Concert Cameral-Anton Niculescu-violoncel, Horia Mihail-pian
În cadrul Stagiunii Permanente de concerte de cameră, în
colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
26 septembrie 2009-ora 12:00-Conferinţa Multilingvism-Aspect al diversităţii culturale europene
În cadrul programului „Seri la Arcuş”- Comunitate,interculturalitate,ecumenism-
18 septembrie 2009, ora 18:00-Concert de Excepţie ce încheie Şcoala de Toamnă
Concert de Excepţie ce încheie Şcoala de Toamnă
„Seri Albastre”
14-18 sept Şcoala de Toamnă- „Seri Albastre”, Director artistic- Liliana Grosar, Coordonator de proiect- Emil Pantelimon, Felicia Filip, Cristian Mihăilescu, Miltiade Nenoiu
Şcoala de Toamnă- „Seri Albastre”,
Director artistic- Liliana Grosar, Coordonator de proiect-Emil Pantelimon, Felicia Filip, Cristian Mihăilescu, Miltiade Nenoiu
Participanţi:Gerard Epure, Fazakas Csaba, Balint Jozsef,Balint Laszlo,Ambrus Sandor, Pal Csongor,Sorin Aftin, Livia Chiuariu,Gergely Elek, Paul Grosar
10-13 septembrie 2009-Simpozion de Literatură în colaborare cu E.M.I.L, în cadrul căruia va avea loc o seară literară dedicată scriitorului Paul Drumaru
Simpozion de Literatură în colaborare cu E.M.I.L, în
cadrul căruia va avea loc o seară literară dedicată scriitorului Paul Drumaru
07-14 septembrie 2009-Curs Smart Manager in colaborare cu CPPC si MCR Ediţia a II- a
Curs Smart Manager in colaborare cu CPPC si MCR Ediţia
a II-a
07 septembrie 2009-Verde pentru Cultură-Acţiune ce vizează curăţirea tuturor împrejurimilor, ce fac parte din patrimoniul Centrului de Cultură Arcuş-parc dendrologic, livada, lac, insulă, lac, acţiune la care
În cadrul programului-Patrimoniul Cultural Artistic,
Conservare şi valorificare-Parcul dendrologic-Rezervaţie naturală;
01-07 septembrie 2009- Forumul naţional de dezbateri academice, ediţia a XV-a „Dialog pentru comunitate”
În cadrul programului „Seri la Arcuş”-Comunitate,
interculturalitate, ecumenism
21-31 august 2009-Tabăra de copii „Cuibul de barză”, cu participarea elevilor de la Şcoala deMuzică şi Arte Plastice Nr.3 „Cuibul de Barză” din Bucureşti, Îndrumător-Prof.Luminiţa Ciupitu şi elevi ai Ş
În cadrul programului-Tabere de copii finalizate cu
expoziţie
17-26 august 2009-Tabăra de restaurare icoane
În cadrul Atelierul de reabilitare a lucrărilor de artă
realizate în judeţul Covasna, Simpozionul Naţional de Artă Plastică
14 august 2009, ora 18:00-Concert Omagial Enescu-Enescu şi contemporanii, Recital vocal-instrumental susţinut de Ansamblul Cameral “Remember Enescu”, Corina Răducanu şi Eugen Dumitrescu-pian, Cristina Radu-soprană
În cadrul -Stagiunii permanente de concerte de
cameră
10-14 august 2009-Curs Smart Manager in colaborare cu CPPC si MCR Curs de Management al Proiectelor, Ediţia I
Curs Smart Manager in colaborare cu CPPC si MCR
Curs de Management al Proiectelor, Ediţia I
05 august 2009, ora 17:00-VERDE PENTRU CULTURĂ-Acţiune ce vizează curăţirea tuturorîmprejurimilor, ce fac parte din patrimoniul Centrului de Cultură Arcuş-parc dendrologic, livada, lac, insulă, lac, acţiune la
În cadrul programului-Patrimoniul Cultural Artistic,
Conservare şi valorificare-Parcul dendrologic-Rezervaţie naturală;
01-31 august 2009-Simpozion Naţional de Artă Plastică, se desfăşoară în trei decade de câte zece zile, Coordonator, Prof. Ioan Lazăr,ediţia a VIII-a
Simpozion Naţional de Artă Plastică, se desfăşoară în trei
decade de câte zece zile, Coordonator, Prof. Ioan Lazăr, ediţia a VIII-a
Tabără de limba română- „Învăţăm, ne jucăm, ne distrăm” realizat în colaborare cu Luminiţa Ciupitu, prof. a „Liceului de Artă Nr.3”, Bucureşti şi Eva Berde, învăţătoare la Şc
În cadrul programului "Tabăra de Copii"-finalizată cu expoziţii
26 iulie 2009, ora 18:00-Expoziţie de Artă Plastică şi Artă Decorativă- Laura Zigman
Expoziţie de Artă Plastică şi Artă Decorativă- Laura Zigman
18-19 iulie 2009, ora 18:00-Dezbatere Szocs Geza VS Fioghin
Dezbatere Szocs Geza VS Fioghin
8-22 iulie 2009-Curs de măiestrie violonistică şi pian-Curs Internaţional de Măiestrie Interpretativă 2009, condus de criticul muzical ECATERINA STAN la sfârşitul căruia se organizează două concerte
În cadrul programului MASTERCLASS
2-4 iulie 2009, ora 12:00,19:00Civilizaţia geto-dacică. Cercetare –
Civilizaţia geto-dacică. Cercetare –
Prezervare –Integrare-Colocviul ştiinţific internaţional organizat în colaborare cu Muzeul Carpaţilor Răsăriteni
01 iulie 2009, ora 18:00-Filarmonica Braşov-Recital de violoncel şi pian
Stagiune permanentă de concerte de cameră a
artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica Braşov
01 iulie 2009, ora 18 Recital de violoncel si pian Anton Niculescu-violoncel, Horia Mihail-pian
Stagiune permanentă de concerte de cameră a
artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu
SMART MANAGER - Curs practic, interactiv în elaborarea şi scrierea proiectelor
Proiectul se desfăşoară cu sprijinul Administraţiei Fondului Cultural Naţional şi urmăreşte să faciliteze mai buna cunoaştere, dialogul şi schimbul de experienţă privind modul de dezvoltare şi implementare a proiectelor culturale între operatorii culturali din judeţele Covasna, Harghita şi Braşov.

Durată: iunie – septembrie 2009

Beneficiari:
Proiectul se adresează personalului din instituţiile publice de cultură, naţionale şi locale (direcţii judeţene de cultură, muzee, teatre, biblioteci, case de cultură, cămine culturale, centre de conservare şi valorificare a tradiţiei populare etc.) din judeţele Harghita, Covasna, Braşov şi, indirect, comunităţilor locale din această zonă.

Obiective:
Proiectul SMART MANAGER îşi propune să instruiască 32 de angajaţi din instituţiile publice de cultură din zona Harghita, Covasna, Braşov în elaborarea şi scrierea propunerilor de proiecte cu scopul de a-i forma pe participanţi ca iniţiatori de proiecte culturale.
Activităţi:
1.Identificarea nevoilor şi cerinţelor de formare şi pregătire profesională specifice beneficiarilor selectaţi
2.Elaborarea programului sesiunilor de formare
3.Organizarea a două sesiuni de formare
4.Promovarea, comunicarea şi diseminarea rezultatelor proiectului;
5.Evaluarea, monitorizarea şi managementul proiectului.

Coordonatorul proiectului:
Centrul de Pregătire Profesională în Cultură

Parteneri:
Centrul Cultural Arcuş www.centrul-arcus.ro
Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni www.mncr.ro

Contact: Sande Vârjoghe, coordonator de proiect
E-mail: sande.varjoghe@cppc.ro
Civilizaţia geto-dacică. Cercetare – Prezervare –Integrare, Colocviul stiintific international 2-4 iulie 2009
2 iulie, Sfântu Gheorghe
• 12.00 - 14.00, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni
– sosirea şi înregistrarea participanţilor

• 14.00 -14.40 – Prânz

• 15.00 - 17.30, Instituţia Prefectului Jud. Covasna
– Deschiderea oficială a lucrărilor
– Lansarea volumului 12 al revistei ANGVSTIA
– Cocktail oferit de Prefectul judeţului Covasna

• 18.00 - 19.00, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni
– Deschiderea expoziţiei Geto-dacii din Curbura Carpaţilor

Centrul de Cultură Arcuş
• 19.30-20.30 - Cină

3 iulie, Centrul de Cultură Arcuş
• 09.00 - 11.30 – Comunicări ştiinţifice şi discuţii
• 11.30 - 11.50 – Pauză de cafea
• 11.50 - 13.00 – Comunicări ştiinţifice şi discuţii
• 13.15 - 14.15 – Prânz
• 14.30 - 16.00 – Demonstraţii de tehnici de luptă dacice şi romane
• 16.15 - 18.00 – Masă rotundă „Integrarea siturilor arheologice în sfera serviciilor turistice”
• 18.00 -18.30 – Pauză de cafea
• 18.30 - 20.00 – Masă rotundă „Integrarea siturilor arheologice în sfera serviciilor turistice”
• 20.15-21.00 – Cină


4 iulie, Oraşul Covasna
• 08.00 - 13.30 – Vizitarea sitului arheologic Covasna – Cetatea Zânelor
• 13.30 - 15.00 – Prânz


01-30 iunie 2009-Simpozion naţional de integrare a literaturii cxontemporane a minorităţilor în viaţa literară românească-Reuniuni periodice în cadrul unor ateliere de traducere
„Mituri ale Ţinutului Secuiesc”-autor Dan Manolăchescu
23 iunie-5 iulie 2009, Zilele Andrei Şaguna a XVIII-a Ediţie, organizată în colaborare cu Liga Cultural-Creştină "Andrei Şaguna"
27 iunie 2009, ora 18- Manifestări expoziţionale în cadrul Programului “Galeria din Grajd”
Expoziţie de Artă Plastică, Mariana Câmpeanu
13 iunie 2009, ora 18:00-„Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional
Recital de pian oferit de Alina Bercu
11 iunie 2009, ora 18:00-Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica Braşov
Cvartetul Gaudeamus, Lucia Neagoe, Raluca Irimia, Leona Varvarichi, Sebastian Vîrtosu
05 iunie 2009, ora 18:00-În cadrul programului „Concerte susţinute de interpreţi renumiţi din diverse arii muzicale”-
Recital susţinut de tenorul Szilagy Zsolt în Capelă, acompaniat de un pianist
01 iunie 2009, ora 10:00-În cadrul programului „Seri de muzică şi poezie în colaborare cu actriţa Zarkoczi Zenobia"
Spectacol în cinstea Zilei Copiilor
Civilizaţia geto-dacică. Cercetare – Prezervare –Integrare, Colocviul stiintific international 2-4 iulie 2009
Civilizaţia geto-dacică. Cercetare – Prezervare –Integrare
Colocviul ştiinţific internaţional
2 – 4 iulie 2009



2 iulie, Sfântu Gheorghe
• 12.00 - 14.00, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni
– sosirea şi înregistrarea participanţilor

• 14.00 -14.40 – Prânz

• 15.00 - 17.30, Instituţia Prefectului Jud. Covasna
– Deschiderea oficială a lucrărilor
– Lansarea volumului 12 al revistei ANGVSTIA
– Cocktail oferit de Prefectul judeţului Covasna

• 18.00 - 19.00, Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni
– Deschiderea expoziţiei Geto-dacii din Curbura Carpaţilor

Centrul de Cultură Arcuş
• 19.30-20.30 - Cină

3 iulie, Centrul de Cultură Arcuş
• 09.00 - 11.30 – Comunicări ştiinţifice şi discuţii
• 11.30 - 11.50 – Pauză de cafea
• 11.50 - 13.00 – Comunicări ştiinţifice şi discuţii
• 13.15 - 14.15 – Prânz
• 14.30 - 16.00 – Demonstraţii de tehnici de luptă dacice şi romane
• 16.15 - 18.00 – Masă rotundă „Integrarea siturilor arheologice în sfera serviciilor turistice”
• 18.00 -18.30 – Pauză de cafea
• 18.30 - 20.00 – Masă rotundă „Integrarea siturilor arheologice în sfera serviciilor turistice”
• 20.15-21.00 – Cină


4 iulie, Oraşul Covasna
• 08.00 - 13.30 – Vizitarea sitului arheologic Covasna – Cetatea Zânelor
• 13.30 - 15.00 – Prânz



29.05.2009-Manifestari expozitionale in carul programului "Galeria din Grajd"
Pictura, Grafica, Arta Decorativa-Laura Zigman
30 mai 2009, ora 18:00-"Drumul spre glorie" ciclu de manifestari dedicate conasacrarii talentelor in diverse genuri artistice si lansarii acestora in circuitul artistic national
Concert dat de "Copii pentru copii" indrumati de Nicolae Dumitru
22-24 mai 2009, orele 18:00, 11:00, Triptic de concerte organizate anual cu participarea tinerilor laureati ai festivalurilor si concursurilor natioanale de interpretare a muzicii camerale organizate in colaborare cu Societatea Romana de Radiodifuziune
Gala Tinerilor Laureati editia a XIX-a
05.05.2009-Manifestari muzicale complexe, concerte camerale sustinute de interpreti si muzicologi de frunte ai vietii interne si internationale
Recital de pian la patru maini- Duo Capriccio Ozana Kalmuski Zarea si Mihaela Spiridon
05 mai 2009, ora 18:00-"Acorduri estivale la Arcus"-Manifestari muzicale complexe, concerte camerale sustinute de interpreti si muzicologi de frunte ai vietii interne si internationale
Concert Comemorare "George Enescu"-Lieduri, arii si ansambluri din opera si oratorii
08 mai- 28 mai 2009, ora 18:00- Manifestari expozitionale in cadrul Programului "Galeria din Grajd"
Expozitie/Vernisaj de grafica si pictura "Plugor Sandor"
30 aprilie 2009, ora 18:00-"Drumul spre glorie" ciclu de manifestari dedicate consacrarii talentelor in diverse genuri artistice si lansarii acestora in circuitul national artistic-Concerte
Recital de pian si vioara- Valentin Serban si Ovidiu Parjol
22 aprilie 2009, ora 18:00-Stagiune permanenta de concerte de camera
Concert extraordinar/Seara Romantica- Ilinca Dumitrescu-pian; Szilagy ZSolt-tenor; Vasile Macovei-fagot
Simpozion Na tional de integrare a literaturii contemporane a minoritatilor in viata literara romaneasca-Reuniuni periodice in cadrul unor ateliere de traducere
"Mituri ale Tinutului Secuiesc"- autor Dan Manolachescu
01-30 aprilie 2009 Editarea micromonografiilor ale unor monumente de arta religioasa medievala din judetul Covasna
Editarea micromonografiei Bisericii din Zagon
03 aprilie 2009, ora 18:00-Manifestari expozitionale in cadrul programului "Galeria din Grajd"
Expozitie de arta fotografica ANNO DOMINI-Vajda Ferenc
20 martie 2009, ora 18:00-Manifestari expozitionale in cadrul programului "Galeria din Grajd"
Expozitie de arta plastica-Peter Alpar
13 martie 2009, ora 18-In cadrul programului "Drumul spre glorie" ciclu de manifestari dedicat consacrarii talentelor in diverse genuri artistice si lansarii acestora in circuitul national
Recitaluri poetice si dramatice oferit de poetii din Sfantu Gheorghe
07 martie 2009, ora 18:00- In cadrul programului "Acorduri estivale la Arcus"-manifestari muzicale complexe, concerte camerale, exemplificari si conferinte tematice sustinute de interpreti si muzicologi de frunte ai vietii muzicale interne si internationa
Recital de pian Nicolae Dumitru
05 martie 2009, ora 18:00-Stagiune permanenta de concerte de camera a artistilor consacrati, organizata in colaborare cu Filarmonica Brasov
Recital de violoncel si pian Anton Niculescu si Mihaela Spiridon
12 ianuarie 2009, ora 18:00-Program artstic
Program artstic in cadrul colocviului organizat in colaborare cu Asociatia Nationala a Centrelor Culturale din Romania
28 februarie 2009, ora 17:00- Spectacol de muzică şi poezie
Spectacol de muzică şi poezie oferit de Gocz Elvira
25 februarie 2009, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de cameră
Stagiune permanentă de concerte de cameră a
artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov- Concert al Filarmonicii Braşov
21 februarie 2009, ora 18:00- Recital de poezii
Poeţii din Sfântu Gheorghe vs. Poeţii din Cluj-Napoca
20 februarie 2009, ora 18:00- Expoziţie artă vestimentară
Expoziţie artă vestimentară prezentată de
Gyorgy Eszter şi Salacz Csaga
31 ianuarie 2009, ora 17:00-Program artistic de muzică şi poezie
Program artistic de muzică şi poezie, oferit de
actriţa Zarkoczy Zenobia din Sfântu Ghorghe
28 ianuarie 2009, ora 17:00- Szocs Geza VS Mircea Dinescu –DEZBATERE
Szocs Geza VS Mircea Dinescu –dezbatere pe tema poeziei contemporane
19-24 ianuarie 2009 -Expoziţia fotografică
Expoziţia fotografică a artistului fotograf Stan Constantin
24 ianuarie 2009, ora 11:00-Lansare de carte
Lansare de carte „Piros auto labnyomai a
hoban”-gyerek versek- versuri pentru copii, a autorului Fekete Vincze
15 ianuarie 2009, ora 17:00-Vernisaj
Vernisajul expoziţiei Baasz Imre
12 ianuarie 2009, ora 14:00-Program artistic
Program artistic în cadrul colocviului oraganizat în
colaborare cu Asociaţia Naţională a Centrelor Culturale din România
23-25 decembrie 2008, ora 18:00-Zilele Nicolae Colan


Zilele Nicolae Colan
12 decembrie 2008, ora 18:00-Târg de carte
Târg de carte
10 decembrie 2008, ora 18:00- Lansare cărţii „Piros auto labnyomai a hoban"
10 decembrie 2008, ora 18:00- Lansare cărţii „Piros auto labnyomai a
hoban”-gyerek versek- versuri pentru copii, a autorului Fekete Vincze
01 decembrie 2008, ora 18:00-Ziua Naţională a României
01 decembrie 2008, ora 18:00-Ziua Naţională a României- recital oferit de violonista Alina Nauncef şi pianista Liliana Iacobescu
25 noiembrie 2008, ora 18:00-Stagiune permanentă de concerte de cameră organizată în colaborare cu Filarmonica Braşov
25 noiembrie 2008, ora 18:00-Concert susţinut de solişti ai Filarmonicii Braşov
20 noiembrie 2008, ora 18:00- Lansare cărţii „Piros auto labnyomai a hoban”
Lansare cărţii „Piros auto labnyomai a hoban”-gyerek versek- versuri pentru copii, a autorului Fekete Vincze
15 noiembrie 2008, ora 11:00-Work Shop condus de Martin S. Martin cu participarea fotografilor invitaţi
Work Shop condus de Martin S. Martin cu participarea fotografilor invitaţi (Centrul de Cultură Arcuş)
14 noiembrie 2008, ora 18:00- Talk Show cu participarea artistului fotograf american şi a invitaţilor din Romania
Show cu participarea artistului fotograf american şi a invitaţilor din Romania (Centrul de Cultură Arcuş).
13 noiembrie 2008, ora 18:00-Vernisajul expoziţiei artistului fotograf american Martin S. Martin
Vernisajul expoziţiei artistului fotograf american Martin S. Martin (Galeria de artă din Sfântu Gheorghe)
12 noiembrie 2008, ora 18:00- Concert cameral
12 noiembrie 2008, ora 18:00- Concert Duo Corina Răducanu şi
Eugen Dumitrescu
07 noiembrie 2008, ora 18:00-Lansare de carte
07 noiembrie 2008, ora 18:00-Lansarea cărţii de poezie a poetului
Petre Tănăsoaica
06 noiembrie 2008, ora 18:00-Lansare de carte
Lansare cărţii „Udvarter”a autorului
Fekete Vincze
27 octombrie 2008- Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonică de Stat din Braşov
Stagiune permanentă de concerte de cameră a artiştilor
consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert al Filarmonicii Braşov
25 octombrie 2008- Manifestări expoziţionale în cadrul programului "Galeria din Grajd"
Manifestări expoziţionale în cadrul programului “Galeria din Grajd”
Expoziţie de artă plastică
22-26 octombrie 2008-Ciclu de lansări ale unor apariţii editoriale realizate sub egida Centrului de Cultură Arcuş
Ciclu de lansări ale unor apariţii editoriale realizate sub egida Centrului de Cultură Arcuş
Lansarea micromonografiei bisericii ortodoxe din Chichiş
19 octombrie 2008- Restituiri literare şi ştiinţifice
19 octombrie 2008- Restituiri literare şi ştiinţifice
Sesiunea naţională de Comunicări ştiinţifice
“Românii din sud-estul Transilvaniei. Istorie.Cultură.Civilizaţie”
02 octombrie 2008- Proiecte editoriale-MIcromonografii ale unor monumente de artă religioasă medievală din judeţul Covasna
Proiecte editoriale-Micromonografii ale unor monumente de artă religioasă medievală din judeţul Covasna
Editarea micromonografiei bisericii ortodoxe din Chichiş
01-07 octombrie 2008 –Atelier de gravură
Atelier de gravură- Ediţia a V-a a work-shopului vizând
reabilitarea şi promovarea artei gravurii în contemporaneitate
Tabără de gravură
23 septembrie 2008 -Stagiune permanenta de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Stagiune permanenta de concerte de cameră a artiştilor consacraţi, organizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov
Concert al Filarmonicii Braşov
01-15 septembrie 2008- Proiecte editoriale- Micromonografii ale unor monumente de artă religioasă medievală din judeţul Covasna
01-15 septembrie 2008- Proiecte editoriale- Micromonografii ale unor monumente
de artă religioasă medievală din judeţul Covasna
Editarea micromonografiei bisericii din Ghelinţa
20-30 august 2008- Atelierul de reabilitare
Atelierul de reabilitare a icoanelor de la Catedrala
Ortodoxă din Sfântu Gheorghe
04-15 august 2008- ”Drumul spre glorie”
04-15 august 2008- ”Drumul spre glorie” ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional.
Tabăra „Cuibul de barză”
01-30 august 2008- Simpozion Naţional de Artă Plastică
01-30 august 2008- Simpozion Naţional de Artă Plastică
Ediţia a VI-a, a manifestării artistice de la Covasna, Comandău şi Arcuş
21 iulie-30 iulie 2008- Simpozionul internaţional de Creaţie Artistică ARTE DIEM în parteneriat cu Asociaţia Culturală "Mandala"
21 iulie-30 iulie 2008- Simpozionul internaţional de Creaţie Artistică
ARTE DIEM în parteneriat cu Asociaţia Culturală „Mandala”
Tabăra de creaţie „Arte Diem”
07 iulie-20 iulie 2008- Curs de măiestrie violonistică, realizat în colaborare cu U.C.I.M.R şi Societatea Română de Radiodifuziune
07 iulie-20 iulie 2008- Curs de măiestrie violonistică, realizat în colaborare cu
U.C.I.M.R şi Societatea Română de Radiodifuziune

Cursanţi:Anemţoaie Răzvan,Andra Lucia Andrei,
Câmpean Vlad,Cristea Lelie,Dragomir Mihai Teodor,
Grote Franziska, Henschel Corina, Iordache Georgeta Ioana,
Kusnyer Robert, Limban Ana Maria,Mitrofan Elisa,
Mircea Viorel Vicleanu, Movileanu Teodora Irina,
Mihai Alexandru, Nanoveanu Dan, Popescu Deutsch Ana,
Ştefănescu Agata, Sebastian Dinu, Tudor Daniela

Profesori: Liviu Câşleanu şi Ştefan Ghiorghiu
29 iunie 2008, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de camera ale artistilor consacraţi
29 iunie 2008, ora 18:00- Stagiune permanentă de concerte de camera ale artistilor
consacrati, oraganizată în colaborare cu Filarmonica de Stat din Braşov

Concert cameral Gabriel Croitoru,
Anton Niculescu, Mihai Ungureanu
27-30 iunie 2008, ora 18:00- Zilele Andrei Şaguna
27-30 iunie 2008, ora 18:00- Zilele Andrei Şaguna, suită de manifestări cultural-ştiinţifice organizate în colaborare cu Liga Cultural-Creştină "Andrei Şaguna"
11 iunie 2008, ora ora 18:00- Vernisaj
11 iunie 2008, ora ora 18:00- Vernisajul expoziţiei Laura Zigman
05 iunie 2008, ora 18:00-Recitalul elevilor laureaţi la Olimpiada Naţională
Recitalul elevilor laureaţi la olimpiada naţională şi
la concursurile naţioanle şi internaţionale ai liceului de muzică „Tudor Ciortea” din Braşov
31 mai 2008, ora 18:00- Concert cameral
Concert cameral sustinut de Avramescu Ioana Raluca-pian
Vinturis Valentin-vioara
Nitescu Andrei-violoncel

In program:Robert Schuman:Grand Sonata op.11, in fa# minor, p. IV
Johann Sebastian Bach: "Siciliana si Presto" din Sonata nr.1 in sol minor, BWV 1001 pentru vioara solo
David Popper: Polonaise de concert op.14
25 mai 2008, ora 11:00 Gala Tinerilor Laureati, a XVIII-a editie
DUMINICA 25 mai, ora 11


STANCA MANOLEANU – pian
Studenta anul al III-lea a Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Viniciu Moroianu

Ludwig van Beethoven - Sonata op 109, Mi major
Johannes Brahms - Variatiuni pe o Tema de R. Schumann, op 9, fa diez minor



MADALINA TUDOSE - violoncel – studenta anul al IV-lea a Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Marin Cazacu
La pian profesor Olga Babagian

Bohuslav Martinu - Variatiuni pe o tema de Rossini
Gabriel Faure – Dupa un vis
Gaspar Cassado – Requiebros
Serghei Prokofiev - Mars




FLORIN PETRE – bariton, masterand al Universitatii de Muzica din Bucuresti, clasa Ionel Voineag
La pian Cristina Silvestru, absolventa 2007 a Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Viniciu Moroianu


Tiberiu Brediceanu - liedul Arde-mi-te-a codru des
Piotr Ilici Ceaikovski - liedul Mignon
Richard Strauss – liedul Zueignung
Wolfgang Amadeus Mozart - aria lui Guglielmo din Cosi fan tutte
G. Bizet – aria lui Escamillo din opera Carmen

CRISTINA DAN – soprana
Studenta in anul al III-lea al Universitatii de Muzica din Bucuresti, clasa prof. Ionel Voineag
La pian Cristina Silvestru, absolventa 2007 a Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Viniciu Moroianu

Jules Massenet – aria Salomeei din opera Herodiade
Antonin Dvorac – Aria Rusalkai din opera Rusalka
Tiberiu Brediceanu – liedul Vai, badita, dragi ne avem
Gaetano Donizetti - Canzoneta Eu vreau sa-mi fac o casa
Johannes Brahms – liedul Noapte de mai
W. A Mozart – duetul Don Giovanni – Zerlina din opera Don Giovanni

23,24, mai 2008, ora 18:00, Gala Tinerilor Laureati a XVIII-a editie
VINERI 23 mai, ora 18

SANZIANA MIRCEA – pian
Clasa a-IX-a, Liceul de muzica Dinu Lipatti din Bucuresti, prof. Olga Szell

Frederic Chopin - Balada 1, sol minor, op. 23
George Enescu - Bourree, re major, din suita op. 10



VALENTIN SERBAN - vioara ,
Clasa a X-a, Liceul de Arta-Brasov, prof. Laura Modorcea
La pian profesor Ovidiu Parjol


Ludwig van Beethoven - Romanta in Fa Major pentru vioara si pian Op.50
Fritz Kreisler - Recitativ si Scherzo Op.6
Vasile Filip - Poem pentru vioara si pian




FLORIAN MITREA – pian
Clasa a XII-a, Liceul de muzica George Enescu – Bucuresti, prof. Gabriela Enasescu

Franz Liszt - Studiul transcendental Wilde Jagd
Bela Bartok - 6 Dansuri pe ritmuri bulgare
Sigismund Toduta - 4 momente din Suita de cantece si dansuri





IULIA SMEU – vioara
Clasa a a XII-a, Liceul de Muzica Dinu Lipatti din Bucuresti, prof. Alina Nicoleta Ghiugan
La pian profesor Olga Babagian

George Enescu - Impromptu concertant
Piotr Ilici Ceaikovski – Vals scherzo
George Enescu – Suita Impresii din copilarie - Lautarul







ALEXANDRU PADUREANU – pian
Clasa a VIII-a, Liceul de Muzica Dinu Lipatti din Bucuresti, prof. Elena Petrenco

Frederic Chopin – Fantezie impromptu opus 66
Improvizatii de jazz pe teme de Oscar Peterson si Duke Ellington





















SAMBATA 24 mai, ora 18




:ANEMTOAIEI RAZVAN-IONUT- Vioara
Clasa a VIII-a, Liceul de Arte Sigismund Toduta – Deva, prof. Mirela Calciu
La pian profesor Sofia Stancel

George Enescu - Balada
Pugnani-Kreisler - Preludiu si Allegro
Ion Scarlatescu – Bagatela




IOANA VETEAN-MUNTEAN – pian
Clasa a X-a, Liceul de Arte Sigismund Toduta – Deva, prof. Mariana Ontanu-Craciun

Franz Liszt - Soirees de Vienne - apres Schubert
Serghei Prokofiev - Suita Romeo si Julieta - Montecchi si Capuletti
George Enescu - Preludiul din Suita in stil vechi




RALUCA IOANA STRATULAT – vioara si ADRIANA TOACSEN- pian
Doctorande ale Universitatii de Muzica din Bucuresti, clasa prof. Ladislau Csendes


Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata pentru pian si vioara in sol major KV 379
Cezar Franck - Sonata pentru vioara si pian in La major





ALIN STOICA - bariton
Student anul I-ai al Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Ionel Voineag
La pian Cristina Silvestru, absolventa 2007 a Universitatii de Muzica din Bucuresti, prof. Viniciu Moroianu


Robert Schumann – liedul Ich grolle nicht
Tiberiu Brediceanu – Cat e muntele de ‘nalt
George Enescu – liedul Lanquir me fait
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada lui Don Giovanni din opera Don Giovanni
Gaetano Donizetti – aria lui Belcore din opera Elixirul dragostei
Giuseppe Verdi – aria lui Renato din opera Bal mascat

CRISTINA SILVESTRU - pian
George Enescu – Poema Romana opus 1 – transcriptie pt. pian
16 mai 2008, ora 17:00 Expozitie de arta plastica- IMAGINE SCRISA
"Imaginile scrise" ale graficianului Bartha Arpad
Galeria din Grajd a Centrului de Cultura Arcus gazduieste, incepand de vineri, 16 mai, expozitia de grafica a artistului plastic brasovean Bartha Arpad, directorul Muzeului de Arta din Brasov.
Vernisajul expozitiei intitulat "Imagini scrise", cuprinzand 40 de lucrari realizate in tehnica mixta, va avea loc vineri, la ora 17:00.
Centrul de Cultura Arcus, pune la dispozitia iubitorilor de arta un autobuz care va pleca din fata Teatrului din Sfantu Gheorghe, la ora 16:30.
07 mai 2008, ora 18:00, Concert "George Enescu"
Concert cameral sustinut de violonistul Radu Marian Paponiu si pianista Viorica Boerescu
18 aprilie 2008, ora 18:00-Stagiune permanentă de concerte de cameră
Recital de pian susţinut de Nicolae Dumitru-Bucureşti
14 aprilie 2008, ora 18:00-În cadrul programului " Acorduri estivale la Arcuş"
Recital cameral susţinut de Pavel Gina Mihaela-pian; Raluca Pătraş- vioară şi Petru Mirel Grăjdeanu-violoncel
12 aprilie 2008, ora 18:00- În cadrul programului "Acorduri estivale la Arcuş"
Recital de pian la patru mâini, susţinut de Ozana Kalmuski- Zarea şi Horia Maxim
12 aprilie 2008, ora 9:00-17:00- "Seri la Arcuş"
Dezbatere cu participarea Asociaţiei pentru Comunitate.
10 aprilie 2008, ora 18:00-"Drumul spre glorie", ciclu de manifestări dedicat consacrării talentelor în diverse genuri artistice şi lansării acestora în circuitul artistic naţional
Concert de pian interpretat de Ioana Raluca Avramescu
8 aprilie 2008, ora 18:00- Vernisaj de artă plastică
Vernisajul esxpoziţiei de artă plastică a artistei Laura Zigman din Braşov
28 martie 2008, ora 18:00- Vernisaj
Vernisajul expozitiei de arta plastica a artistei Laura Zigman din Brasov
22 martie 2008, ora 18:00- In cadrul programului " Drumul spre glorie"
" Recital de pian la patru maini", formatia PIANO DOBLE, interpretat de Alina Bercu ( Romania ) si Marie -Ange Bozzini ( Elvetia )
20 martie 2008, ora 18:00-Stagiune permanenta de concerte de camera ale artistilor consacrati, organizata in colaborare cu Filarmonica de Stat din Brasov
Concert cameral sustinut de Cvartetul GAUDEAMUS
17 martie 2008, ora 18:00- Stagiune permanenta de concerte de camera ale artistilor consacrati, organizata in colaborare cu Filarmonica de Stat din Brasov
Concert cameral sustinut de Anton Niculescu ( Brasov) si Nicolae Licaret ( Bucuresti)
14 martie 2008, ora 17:00- "Drumul spre glorie"
Festivalul international de poezie " Primavara poetilor", in parteneriat cu Revista " Astra " din Brasov si cu Filiala Brasov a Uniunii Scriitorilor din Romania.
7-8 martie 2008, ora 18:00
Dezbatere cu participarea Asociatiei pentru Comunitate din Sfantu Gheorghe.
Invitat: academicianul Razvan Teodorescu.
27 februarie 2008, ora 18:00-Comunitate, multiculturalitate si ecumenism
Simpozion in cadrul programului "Seri la Arcus"
25 februarie 2008, ora 18:00-Manifestari expozitionale in cadrul programului "Galeria din Grajd"
Expozitie de Arta Plastica-Holograme-Waldemar Mattis Teutsch
20 februarie 2008, ora 18:00, Dimensiuni ale multiculturalitatii in judetul Covasna
"Presa romaneasca din judetul Covasna-trecut, prezent si viitor"-actiune organizata in parteneriat cu redactia ziarului " Cuvantul Nou" si Liga Culturala "Andrei Saguna"
10 februarie 2008, ora 18:00,Stagiune permanenta a Filarmonicii Brasov
Concert Filarmonica Brasov-Cvartetul GAUDEAMUS
12 februarie 2008, ora 18:oo Stagiunea permanenta de concerte de camera ale artistilor consacrati, organizata in colaborare cu Filarmonica de Stat din Brasov
Concert cameral-CVARTETUL GAUDEAMUS
24 ianuarie 2008, ora 18:oo-Concert
Concert dedicat sarbatoririi Unirii Principatelor
17 ianuarie 2008, ora 18:oo-Simpozion in cadrul programului "Seri la Arcus"
Simpozion in cadrul programului "Seri la Arcus"
12 ianuarie 2008,ora 18:oo Expozitie de Arta Plastica
Expozitie de Arta Plstica-Holograme-Waldemar Mattis Teutsch-Brasov
20 octombrie2007, ora 17:00,Lansare de carte-
Lansare de carte-
-Ion Barbu "Drumul spre Bruxelles" cu o prefaţă de Mihai Răzvan Ungureanu ( note de călătorie)
-Petre Tănăsoaica-" Grădina lui Tagore"-poezie
-Hane Bota-"Maria din Magdale"-roman
09 noiembrie 2007, ora 17:00 Filarmonica Brasov
Filarmonica Braşov-concertul soliştilor Line Ildiko (Ungaria) şi Fenyo Gustav (Scoţia)
09 noiembrie 2007, ora 17:00 Filarmonica Brasov
Lansarea micromonografiei bisericii ortodoxe "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril" din Valea Mare
20 octombrie2007, ora 17:00,Lansare de carte-
Conferinţă de presă


Centrul de Cultura Arcuş şi Teatrul Andrei Mureşanu vă invită la o conferinţă de presă cu ocazia finalizării programului de rezidenţă artistică din luna octombrie 2007 desfăşurat la Centrul de cultură Arcuş, cu participarea a doi artişti: regizoarea
Lila Terbescu din Bucuresti si actriţa Iva Sveshtarova din Bulgaria, care au lucrat in această perioadă cu actori ai Teatrului Andrei Muresanu şi ai Teatrului Mandala.

Intâlnirea va avea loc joi, 1 noiembrie orele 10.00 la sediul teatrului
Andrei Muresanu. Vor fi prezenti, pentru a răspunde la întrebările reprezentanţilor presei, artiştii rezidenţi, actorii cu care au lucrat precum şi coordonatorii de proiect.

Această rezidenţă s-a desfăşurat în cadrul programului ArtistNe(s)t, un proiect de colaborare al Ministerului Culturii şi Cultelor din România cu Programul Cultural Elveţian: “Pro Helvetia” şi SDC (Swiss Development Cooperation)

Prezentarea rezultatelor rezidenţei va avea loc pe data de 2 noiembrie după următorul program:
• Spectacolul “Inner Break”
realizat de către rezidenta din Bulgaria, Iva Sveshtarova, cu actori ai Teatrului Mandala orele 18.00 la Sala “Lajtha” din cadrul Casei de Cultură a Sindicatelor
• Spectacolul “Aşa nu se mai poate” a regizoarei Antoanela Terbescu va icepe la orele 19.30, la Sala “Studio” a Teatrului.



Vă aşteptăm
Coordonatorii de proiect
Irina Bularca
Csibi Istvan


Comunicat de presa, 09.11.2007


Comunicat de presă

Începând cu anul 2006, Centrul de Cultură Arcuş a devenit parte integrantă a unei reţele naţionale de centre de rezidenţă artistică, ArtistNe(s)t alături de alte trei centre de cultură aflate în subordinea Ministerului Culturii şi Cultelor din Romănia, respectiv Centrul European de Cultură Sinaia, Centrul de Cultură „George Apostu” Bacău şi Centrul de Cultură „Rosetti Tescanu - George Enescu” din Tescani.
Iniţiativa creării reţelei denumită ArtistNe(s)t a apărut datorită unui proiect al Programului Cultural Elveţian - Pro Helvetia şi SDC (Swiss Development Cooperation), realizat în colaborare cu Ministerul Culturii şi Cultelor din România. Partenerul elveţian finanţează proiectul pe o perioadă e trei ani.
Prin acest program de rezidenţă Centrul de Cultură Arcuş oferă anual rezidenţe
pentru 4 artişti din domeniul teatrului, doi din România şi doi din străinătate.
Prin programul de rezidenţă, artiştii beneficiază de spaţii de cazare şi creaţie, burse de creaţie şi alocaţii pentru producţie şi transport.

În cadrul acestui proiect în luna octombrie 2007 Centrul de Cultură Arcuş a găzduit doi artişti:
• actriţa Iva Sveshtarova din Bulgaria, care a lucrat cu actori ai Teatrui Mandala, la un proiect de spectacol având titlul „Inner Break”, bazat pe metodologia lui Grotowsky.
• regizoarea bucureşteană Antoanela Terbescu a lucrat cu actori ai teatrului Andrei Mureşanu şi a conturat un spectacol în jurul ideii de revoltă, având titlul „Aşa nu se mai poate”.


Prezentarea rezultatelor rezidenţei va avea loc pe data de 2 noiembrie după următorul program:
• Proiectul de spectacolul “Inner Break”
realizat de către rezidenta din Bulgaria, Iva Sveshtarova:
orele 18.00 la Sala “Lajtha” (Casa de Cultură a Sindicatelor)

• Spectacolul “Aşa nu se mai poate” a regizoarei Antoanela Terbescu va icepe la orele 19.30, la Sala “Studio” a Teatrului.

La ambele reprezentaţii intrarea publicului este liberă.



02 noiembrie 2007, ora 12:00, Expozitie de arta fotografica
Expoziţie de excepţie




“ Cu papucii prin deşert ”



Astăzi, la ora 12:00, la “Galeria din Grajd” a Centrului de Cultură Arcuş va avea loc vernisajul expoziţiei de fotografii realizate de artistul fotograf Constantin Stan din Bucureşti.
Imaginile din lumea exotică a Africii, surprinse de Constantin Stan, au încântat ochii dornici de aspecte inedite ale miilor de spectatori care i-au admirat lucrările în numeroasele expoziţii organizate până acum.
Sâmbătă la Centrul de Cultură Arcuş vă veţi putea simţi şi dumneavoastră, măcar pentru câteva clipe, încălziţi de soarele Africii.
Intrarea este liberă.
24 octombrie2007, ora 17:00, Scriitori şi crtitici literari braşoveni, la Arcuş
În cadrul programului " Seri la Arcuş", miercuri la ora 17:00 publicul din Sfântu Gheorghe iubitor de literatură va avea prilejul să întâlnească o seamă de poeţi, prozatori şi critici literari din Braşov.

Întâlnirea este organizată de Centrul de Cultură Arcuş, în colaborare cu Filiala Braşov a Uniunii Scriitorilor şi Revista "Astra".

Ca întotdeauna, Centrul de Cultură Arcuş pune la dispoziţia doritorilor un autobuz, cu plecare la ora 16:30, din faţa Teatrului din Sfântu Gheorghe.

Transportul este gratuit.
Vineri, 26 octombrie 2007,ora 18:00, Concert Cameral CVARTETUL
Vineri, 26 octombrie 2007, ora 18:00

Centrul de Cultură Arcuş





CONCERT CAMERAL




susţinut de





Cvartetul “ TIBERIUS”


Invitaţi

Barabás Boróka, violă
Zágoni Előd, violoncel




În program




W.A Mozart: Cvintet cu două viole în Re major
J. Brahms: Sextet în Si bemol major

Concertul este relizat cu sprijinul partenerului Cvartetului, firma bioeel.







Rezidenta octombrie 2007
1-31 octombrie- Rezidenta regizoarelor Iva Sveshtarova si Antonela Terbescu in cadrul proiectului " Pro Helvetia "
1 octombrie 2007 ora 18:00, Expozitie de gravura
Expozitie de gravura prezentata de participantii la tabara de gravura de la Arcus din perioada 26 sept.-1 oct coordonata de profesorul Iurie Isar.
3 octombrie 2007, ora 17:00,
"Seri la Arcus-" Dezbaterea, ultima solutie pentru existenta umanitatii".Simpozion organizat in colaborare cu Asociatia pentru Comunitate.
10 octombrie 2007, ora 14:00, Lansare de carte

10 octombrie 2007 ora 14:00, la Casa Memoriala Romulus Cioflec din Araci, lansarea volumului
" Romulus Cioflec-un ardelean pe drumurile lumii" aparut in Editura Arcus
octombrie 2007, Lansarea Micromonografiei
Lansarea micromonografiei bisericii ortodoxe din Marcus
Seri la Arcus-" Dezbaterea, ultima solutie pentru existenta umanitatii".Simpozion organizat in colaborare cu Asociatia pentru comunitate.
Seri la Arcus-" Dezbaterea, ultima solutie pentru existenta umanitatii".Simpozion organizat in colaborare cu Asociatia pentru comunitate.
28, 29 septembrie, Simpozion de integrare a literaturii contemporane
Simpozion internaţional de integrare a literaturii contemporane a minorităţilor în viaţa literară româneasca în cadrul festivalului literar multicultural ( în parteneriat cu liga scriitorilor maghiari din Transilvania, Centrul Cultural Maghiar din Sfântu Gheorghe, Consiliul judeţean Covasna, Consiliul local Sfântu Gheorghe)
24, 25 septembrie, Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice
24, 25 septembrie, Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice " Românii din sud-estul Transilvaniei- istorie, cultură,civilizaţie", ediţia a XIII-a, în parteneriat cu liga culturală " Andrei Şaguna" din Sfântu Gheorghe
14 septembrie, Filarmonica Braşov, recital extraordinar
Filarmonica Braşov, a 130- a stagiune, recital extraordinar Florin Ionescu- Galaţi- vioară şi
Horia MIhail- pian
26 august 2007, Finala regională de dezbateri publice
26 august 2007 Finala regională de dezbateri publice în cadrul proiectului “ Dimensiuni ale interculturalităţii în judeţul Covasna”
21 august 2007, Gala Enescu
21 august 2007, ora 18:00 Gala Enescu- concert organizat în colaborare cu Radiodifuziunea română
1-30 august 2007 , Simpozion internaţional de artă plastică
1-30 august 2007, Simpozion internaţional de artă plastică:


-Mircea Oliv şi Piere Patrelle Zoran


-Christian Paraschiv şi Marie Chamont ( Paris)


-Mircea Lupşe şi Ioan Lazăr
20-29 iulie 2007 Tabără de creaţie " Arte Diem "
20-29 iulie 2007, tabăra de creţie Arte Diem ( expoziţie, concert)
18 iulie-1 august 2007 tabăra de creaţie " Cuibul de barză "
18 iulie-1 august 2007, tabăra “ Cuibul de barză” tabără de creaţie ce găzduieşte copii de la Şcoala de Artă din Bucureşti şi Şcoala generală din Arcuş
19 iulie 2007 Seminar limbajul presei
19 iulie- 2007 , Seminar limbajul presei în comunităţile multiculturale.
11 iulie 2007, Oameni şi presă în judeţul Covasna
11 iulie- 2007 ,Oameni şi presă în judeţul Covasna .
29 iunie-1 iulie 2007, Zilele " Andrei Şaguna "
29iunie-1 iulie-2007, Zilele “ Andrei Şaguna”, in parteneriat cu Liga culturală
“ Andrei Şaguna”
28 iunie 2007, Lansarea volumului " Români sudtransilvani în secolul al XIX-lea"
28 iunie 2007 ora 18:00, Centrul de Cutură Arcuş vă invită să luaţi parte la lansarea volumului “ Români sudtransilvani în secolul al XIX-lea: judeţul Covasna; contribuţii documentare”. Lucrarea este rodul activitaţii de cercetare inteprinsă de muzeografa Ana Grama Brescan din Sibiu, vreme de ani mulţi, în arhive, biblioteci şi centre de documentare.Volumul a fost editat de Editura Centrului de Cultură Arcuş.Autoarea va oferi autografe pe volumele care vor fi oferite de către editori, participanţilor la eveniment.
21 iunie 2007, Spectacol de muzica şi poezie
21 iunie 2007 ora 19:00, la Centrul de Cultură Arcuş puteţi participa la spectacolul de muzică şi poezie organizat în colaborare cu Teatrul “Andrei Mureşanu”
din Sfântu Gheorghe.
Protagonişti: Actriţa Camelia Paraschiv de la Teatrul “ Andrei Mureşanu”
din Sfântu Gheorghe.
Profesor Tatar Gergely de la Liceul de Artă “ Plugor Sandor “
din Sfântu Gheorghe.
1 iunie 2007, Vernisajul expoziţiei de grafică
1 iunie 2007, ora 17:00, Centrul de Cultură Arcuş- Galeria din Grajd- găzduieşte vernisajul expoziţiei de grafică a artistului Makkai Janos. După vernisaj, copiii vor putea să înveţe tainele picturii pe piatră sub îndrumarea artistului.
11 mai 2007, Lansarea albumului " Desenatorul de idei "
11 mai 2007, ora 18:00, la Centrul de Cultură Arcuş va avea loc lansarea albumului
“ Desenatorul de idei”, cuprinzând aproape o sută dintre lucrările reprezentative ale celui care a fost Constantin Niţu.
Editura Arcuş a publicat albumul în dorinţa de a cinstii memoria caricaturistului şi foiletonistului de talent, prea repede plecat dintre noi. La sărbătoarea lansării va participa scriitorul Doru Munteanu, directorul revistei “ Astra” din Braşov.
10 mai 2007, Recital de pian
10 mai 2007, ora 18:00, Recital de pian susţinut de Filarmonica Braşov-4 elevi din Braşov şi Piatra Neamţ.
20,21,22 aprilie 2007, "Gala Tinerilor Laureaţi"
20,21,22 aprilie 2007, Eveniment cultural de excepţie la Centrul de Cultură Arcuş-“Gala Tinerilor Laureaţi” manifestare culturală care în acest an , se va desfăşura în zilele de 20,21,22 aprilie la Centrul de Cultură Arcuş. Participă valoroşi interpreţi, elevi, studenţi şi masteranzi ai unor prestigioase instituţii muzicale din România şi Republica Moldova care vor interpreta piese din creaţiile unor compozitori precum Ludwig von Beethoven, Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Jeno Hubay,
Franz Liszt, Frederik Chopin. Evenimentul este organizat de către Centrul de Cultură Arcuş în parteneriat cu Radiodifuziunea Română şi cu Uniunea Criticilor Muzicali “ Mihail Jora”.
18 aprilie 2007, Concert cameral
18 aprilie 2007, ora 18:00, Concert cameral susţiunut de Dănuţ Manea –vioară, Luiza Balint-violă şi Anton Niculescu-violoncel.
2 aprilie 2007, Concert aniversar-CVARTETUL " GAUDEAMUS "
2 aprilie 2007, ora 18:00, Concert aniversar-CVARTETUL “ GAUDEAMUS”, 20 de ani de activitate artsitică.
Lucia Neagoe-vioară, Raluca Irimia-vioară, Leona Varvarichi-violă, Sebastian Vârtosu-violoncel.
Invitaţi: Nachico Ueno-violă- Germania
Ştefan Neagoe-violoncel
În program: Haydn - Cvartetul de coarde op.20,
Bhrams-Sextetul de coarde op.18,nr.1
27 martie 2007, Recital de chitară clasică
27 martie 2007, ora 18:00, Recital de chitară clasică, susţinut de elevii Liceului de Artă Braşov-clasa prof. Gheorghe Petrovan- Sabrina Damian- clasa a VI-a, Horia Gheorghe-clasa a V-a, Beniamin Lungu-clasa a VI-a, Alexandru Mureşan-clasa a XI-a, Adrianna Petrovan-clasa a XII-a.
Invitaţi: Medeea Petrovan-clasa a XI-a şi Dan Rădulescu-clasa a X-a.
În program lucrări de :Ferdinando Sor, Thomas Robinson, Ferdinando Carruli, Francisc Cutting, Francisco Tarrega, Barrios Mangore, Filipo Gragnini.
23 martie 2007, Concert de Paşti
23 martie 2007, ora 17:00, Centrul de Cultură Arcuş organizează Concert de Paşti-muzică religioasă în interpretarea grupului vocal ANATOLY- Andrada Modiga, Gabriela Baciu, Ciprian Cucu.
Cu participarea poetului braşovean, Adrian Munteanu.
În program lucrări de Charles Gounod, Felix Mendelssohn-Bartoldy, Dimitrie Bortneanschi, Norbert Ott, Gheorghe Ghiulamila, Alexandru Delcea, Paul Constantinescu, Gheorghe Danga, Ioan Runcu.
21 martie 2007, Prezentarea albumului "Artă şi timp la Arcuş "
21 martie 2007, ora 17:00, Centrul de Cultură Arcuş vă invită să participaţi la prezentarea albumului
“ Artă şi timp la Arcuş”, o redare în imagini artistice de excepţie a locului pe care îl ocupă instituţia, şi patrimoniul acesteia în viaţa culturală a meleagurilor covăsnene.
8 noiembrie 2005 - Concert
Concert programat în cadrul cele de a XIII-a Stagiuni permanente de concerte camerale organizată în colaborare cu Filarmonica „G.Dima” din Braşov.
11 -13 noiembrie : Atelierul „Reintegrarea literaturii minorităţilor naţionale în viaţa literară românească”
Atelierul „Reintegrarea literaturii minorităţilor naţionale în viaţa literară românească” - etapa a VI-a a atelierului de traducere din literatura minorităţilor în limba română şi în limbi de circulaţie internaţională.
18 - 20 noiembrie: Conferinţa naţională
Conferinţa naţională, cu participare internaţională - ediţia a IX-a a colocviului ştinţific pe tema păstrării nealterate a limbii materne şi deontologiei profesionale în gazetărie, organizat în colaborare cu Asociaţia pentru cultivarea limbii maghiare în Transilvania, în cadrul programului Interculturalitate transilvăneană.
20 noiembrie “Carte frumoasă, cinste cui te-a scris…”
“Carte frumoasă, cinste cui te-a scris…” ciclu de lansare a noilor apariţii editoriale ale Editurii “ARCUŞ” - Micromonografia “Biserica reformată-cetate din Sfântu Gheorghe”.
30 noiembrie : „stART”
Ciclu de manifestări dedicat consacrării debutanţilor în diverse domenii artistice şi lansării lor în circuitul naţional de valori.
26 noiembrie : Concert de Gală
Concert de Gală dedicat Zilei naţionale a României organizat în cadrul programului „valori ale artei interpretative naţionale” cu participarea celor mai importante personalităţi ale artei muzicale din România.
Cu particparea: violonistei - Cristina ANGHELESCU
flautistului - Marian Ioan OLARU , solisti ai Orhestrei Nationale Radio
pianistul - Mihai UNGUREANU, solist al filarmonici din CRAIOVA

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0. in /services/www.ccarcus.ro/site/modules/Start/index.php on line 30
Esti vizitatorul nr: